Parę słów o chemii w katalizatorach samochodowych
Katalizatory w samochodach od wiele lat są już standardem. Z powodu coraz bardziej rygorystycznych regulacji związanych z emisją substancji szkodliwych przez pojazdy spalinowe stosowane są we wszystkich samochodach osobowych.
Czym jest katalizator samochodowy?
Katalizator w samochodzie jest przede wszystkim jednym z elementów układu wydechowego. Montowany jest w celu zmniejszenia emisji szkodliwych spalin. Spaliny wychodzące z silnika trafiają do układu wydechowego. W tym miejscu zachodzi ich filtracja. Jeszcze kilkanaście lat temu, katalizatory nie były zbyt trwałe, należało systematycznie sprawdzać ich stan. Obecnie, w nowych pojazdach wytrzymują zdecydowanie dłużej. Należy jednak pamiętać, że wraz z eksploatacją katalizatora jego efektywność się zmniejsza. Katalizator pracuje w bardzo wysokiej temperaturze, więc dość łatwo ulega uszkodzeniom zewnętrznym. Poza tym ciągła jazda na nierozgrzanym silniku przy bogatej mieszance też może prowadzić do zmniejszenia jego trwałości.
Co znajduje się w katalizatorze samochodowym?
W katalizatorach zachodzi wiele reakcji chemicznych, dzięki którym zatrzymane zostają niebezpieczne dla środowiska związki. Katalizatory zamieniają te szkodliwe substancje w parę wodną oraz w dwutlenek węgla. Taka reakcja jest możliwa dzięki zastosowaniu w urządzeniach cennych metali szlachetnych. Główną częścią katalizatora jest monolit metolowy lub ceramiczny. W środku znajdują się warstwy cennych metali takich jak platyna, pallad, ruten i rod. Zepsuty katalizator nie może być ponownie wykorzystany, staje się odpadem, który stwarza zagrożenie dla środowiska, a jednocześnie zawiera cenne pierwiastki. Ze względu na zawartość wartościowych metali, watro go oddać do skupu złomu. Dobrym wyborem będzie skup złomu Schredder, tam zostanie poddany recyklingowi. Sprzedając niepotrzebny katalizator, można uzyskać całkiem niezłą sumę pieniędzy, a jednocześnie przyczynić się do ochrony środowiska.